Ki a városból... az erdő szélére. Vidéki romantika, és ami mögötte van.

Ki a városból...

12 dolog, amit a városból való kiköltözésből tanultam

2016. október 02. - egy.

Az emberek többségének van egy idilli elképzelése, hogy milyen lehet a természet közelségét élvezve élni. Látjuk a hegyoldalban vagy a tóparton Instagramra fényképezett magányos házat, és egy emberként sóhajtunk fel: Én itt akarok lakni! Ez az én álomházam! #lifegoals meg #awww meg minden. Aztán ha a vadrózsával futtatott, báránybégetéses naplemente-mázat lehántjuk, ott marad a kőkemény valóság. Hogy mit is taníthat nekünk a városból való kiköltözés?

 
kiavarosbol_2.jpg Fotó: Getty

 

  1. A gumicsizma és esőkabát a legjobb barátod. Igen, muszáj ezzel a klisével indítani. Míg a gumicsizma eddig fesztiválok trendi kelléke volt, most a mindennapok egyik leghasznosabb eszköze, ha beüt az őszi esőszezon, vagy egyszerre olvad az összes hó. Különösen ajánlott fejletlen infrastruktúrával ellátott lakóegységek esetében. Az esőkabátot sem kell ragozni: ha három napja megállás nélkül esik, és éjjel a kiöntött emésztőt kell bütykölni, bizony nem a vajpuha mogyorószín bőrkabátért nyúl az ember.
  2. Az időjárás testközelből egészen más. Reggelente nem csak háttérzaj az időjárásjelentés, és a telefonra is jól jön egy megbízható app. Mert az erdő szélén az eső azt is jelentheti, hogy fél órával korábban kell kelned, hogy a sárlavinán át tudj evickélni. Vagy hogy nálad már fel van fagyva az út, míg a városban még simán plusz fokokat mérnek.
  3. Tartalékolni erősen ajánlott. Az előző ponthoz kapcsolódva: bizony, előfordulhat olyan nap is, amikor leesik egy kis ónos eső, és a katasztrófavédelem napokig küzd, hogy egyáltalán az utakat megtisztíthassák. Mit fogsz enni, inni ekkor? Mivel fűtessz? A városi lét sarki kisboltos-távfűtéses komfortja után először szokatlan lesz a mindenre felkészülés, de sosem lehet tudni. Konzerv, szárazáru, befőtt és lekvár, néhány palack ivóvíz, gyertya és hónapokra elegendő tüzifa alap, aggregátoros megtámogatás erősen javallt.
  4. Egy jól felszerelt gyógyszeres szekrény kincset ér. Főleg, ha a faluban lévő összes gyógyszertár egyszerre van zárva, az ügyeletes meg úgy tizenöt kilométerre van tőled, a hidegrázástól alig állsz a lábadon, és a házi szerek kevésnek bizonyultak. Favágóknak, kertészkedőknek, barkácsolóknak elsősegélykészlet is ajánlott, míg az állattartók a jószágoknak is készüljenek pár alapvető kenőccsel, cseppel, tablettával, főleg, ha magát Houdininek képzelő kerítésmászó kutyájuk van.
  5. Jószomszédság, lehetséges! Tudod, az a némber a harmadikról, aki mindig üvölt a kölykével! A sosem köszönő hogyishívjáknéra, vagy arra a hajnalban porszívózóra gondolsz? Ha az erdő szélén szomszédod sincs, a fenti mondatokat el is felejtheted. Azonban amennyire csak lehet, jóban kell lenni a távolabbi szomszédokkal is. Mert kihez fogsz átszaladni, ha "gyorsba'" kellene egy utánfutó, elfogyott a tojás sütés közben, már megint hozzájuk szökött át az az átkozott tyúk, mert van egy nem használt szivattyúd, ami esetleg érdekelné Sanyi bácsit, mielőtt felrakod apróhirdetésként? Mi szerencsések vagyunk, igazi barátokat találtunk a szomszédaink közt, és kevés kivétellel mind jófejek, igazi összetartó közösségre leltünk. Ezért tenni is kell! 
  6. Minden lassabban megy, mint hiszed. Most nem a majdnem két éve húzódó építési engedélyre gondolok, hanem hogy csak a legegyszerűbbet említsem: betérsz a boltba, leveszed a polcról a lefóliázott salátát, és kész, lehet megenni. Ha saját magadnak termeled, jópár hét eltelik az ültetés és szüret közt. De ettől érzed, hogy valóban részese vagy a dolgoknak! 
  7. Felborul a kint és bent töltött idő aránya. Korábban a negyed órát sétáltál a metróig, majd közel tíz órát ültél a munkahelyeden, hogy este újra hazametrózhass. Na jó, talán egy szigetkör még belefért a hétvégén. Most már a reggelit a szabadban fogyasztod, és alig várod, hogy délután még piszkálhass a kiskertben és a kertben vacsorázhass!
  8. Sokkal többet fogsz főzni, ha kiköltözöl. És nem csak azért, mert az erdő szélére nem jön már egyetlen pizzafutár sem. Ha elkezded felfedezni a saját termesztés örömeit, a saját feldolgozás is előtérbe kerül!
  9. Megtanulsz segítséget kérni. Senki sem úgy születik, hogy például a szőlőmetszés mestere, de kevesen értenek egyből a kéménytisztításhoz is. És mivel az öregek még nem árasztották el tutorial videókkal a youtube-ot, szépen át kell ballagni, és ellesni a fortélyokat a szomszédoktól - lásd még: ötös pont.
  10. Környezetismeret óra - testközelből. Nézd azt a rengeteg virágot! De jó lenne tudni a nevüket is... majd még a legutolsó gaz csodaszép, tekervényes elnevezésére is rácsodálkozol. Gilisztaűző varádics. Héjakút mácsonya. Terjőke kígyószisz. Ismételgeted, ízlelgeted őket. Csodás! Persze ne feledkezzünk meg az állatokról sem. Menyét, egér, lábatlan gyík, békák, kutyákat ingerlő sünök, és rengeteg pók, darázs, bogár, bogár, BOGÁR!
  11. Megváltoznak az igények. Hétfőn víziaerobic, szerdán bikram jóga, pénteken egy laza squash után romkocsma a haverokkal, szombaton kézműves sörök fesztiválja a belvárosban, vasárnap pezsgős brunch egy felkapott helyen... hát persze! A közeli kisváros egyetlen edzőterme és a művelődési házban induló szakkörök ugyanúgy meg fognak felelni, a domboldal is hathatósan helyettesíti a fancy wellness-fitness spa gym-eket. Fehér culotte nadrág és tízcentis tűsarok az idei nyár slágere? Van egy rossz hírem... Az erdő szélén a kényelmes farmer és a bokakímélő zárt cipő a menő.
  12. Amit megtehetsz, tégy meg magad. Soha ennyit nem barkácsoltam, mint a városból való kiköltözés óta. Tegyük hozzá, van is mit! Egy kertes házban sosem lehet pihenni, legalábbis kezdem ezt hinni. Hol a háznak, hol a kertnek esek neki vadul, valahogy mindig le kell festeni, át kell ültetni, ki kell szedni, meg kell javítani, le kell burkolni, fel kell bontani, le kell murvázni, újra kell csiszolni, meg kell metszeni, fel kell ásni valamit. És hogy ezekhez mind szakit hívjak? Na azt már nem!

Kihagytam volna valamit? Költözz ki, és megtudod! :)

süti beállítások módosítása